Krakowskie Biuro Festiwalowe
O nas / Historia
 
Historia
Historia Krakowskie Biuro Festiwalowe powstało w 1997 roku jako gminna instytucja kultury. Pierwszym celem ówczesnego Biura Festiwalowego Kraków 2000 była organizacja serii prestiżowych wydarzeń z praktycznie wszystkich dziedzin kultury: ten pięcioletni program związany był z przyznaniem Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury roku 2000. Przedsięwzięcia tamtego okresu, w tym kilkadziesiąt festiwali, ugruntowały pozycję Biura jako znaczącego organizatora wydarzeń kulturalnych w Polsce i Europie. Unikalne w skali kraju doświadczenia, kontakty i know-how zadecydowały o podtrzymaniu jego działalności po roku 2000. Pod obecną nazwą – Krakowskie Biuro Festiwalowe – funkcjonuje od 2005 roku.

Dziś KBF zajmuje się realizacją i promocją wielkich imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich znajdują się prestiżowe i doceniane przez światową krytykę wydarzenia muzyczne – od podkreślającego atmosferę Wielkiego Tygodnia festiwalu Misteria Paschalia, poprzez awangardowe koncerty Sacrum Profanum, prestiżowy cykl Opera Rara, po spektakularny Festiwal Muzyki Filmowej – a także znaczące prezentacje z dziedziny sztuk pięknych (Art Boom), literatury (Conrad Festival) czy teatru (Boska Komedia). Jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, czy Coke Live Music Festival. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel.

Stale się rozwijamy. W 2011 r. zorganizowaliśmy wydarzenie, które wyznaczyło nową jakość w działaniach polskich instytucji kultury. Dwa krakowskie festiwale – Unsound i Sacrum Profanum – po raz pierwszy w historii zjednoczyły siły i wspólnie promowały się koncertem w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata – Lincoln Center w Nowym Jorku. To wyrazisty przykład możliwości, jakie daje nam program 6 zmysłów, grupujący pod wspólną marką – zarządzaną przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – najważniejsze krakowskie wydarzenia.

Zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego codziennie dokłada starań, aby organizowane przez nas koncerty i festiwale, które w ciągu ostatnich lat wyrobiły sobie znakomitą markę wśród krytyków i publiczności na całym świecie, utrzymywały najwyższy poziom i przyciągały do miasta tłumy miłośników kultury. Z satysfakcją widzimy, że do Krakowa zjeżdżają tłumy melomanów z całego świata – zarówno wytrawni znawcy klasyki, jak i fani muzyki rozrywkowej. Miasto stało się europejskim ośrodkiem kulturalnym porównywalnym z największymi i najbardziej aktywnymi metropoliami naszego kontynentu. Zauważają to także media. Prestiżowy magazyn Press – stawiając jako kulturalny wzór Berlin – pisze: w Polsce taki sposób myślenia o kulturze reprezentuje tylko Kraków* i podkreśla: eksperci marketingu terytorialnego jako wzorowy przykład wykorzystania kultury do budowania wizerunku miasta i przyciągnięcia zwiedzających wymieniają wciąż przede wszystkim Kraków**. Opiniotwórczy tygodnik Wprost*** idzie jeszcze dalej i ogłasza: Kraków oddycha!

Relacje z Krakowa goszczą także na łamach najbardziej prestiżowych tytułów światowej prasy, m.in. The Guardian, BBC Music Magazine, Frankfurter Allgemeine Zeitung czy Gramophone. Nasze koncerty transmitują Programy 2 i 3 Polskiego Radia, a gwiazdy organizowanych przez nas wydarzeń są częstymi gośćmi programów telewizji TVN – Dzień Dobry TVN i Co za tydzień – osiągających milionową oglądalność. Poziomem realizacji oraz stopniem zaangażowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych nasze wydarzenia mogą śmiało konkurować z najlepszymi festiwalami i koncertami świata.


•    * „Press”, czerwiec 2011
•    ** „Press”, lipiec 2011
•    *** „Wprost”, 30 maja 2011

youTube Twitter Blip
Flickr Facebook
 
 
RSS
 

14 - 08 - 2017
Rock and Roll Eddie powstaje w Krakowie!

W Krakowie powstaje nowy film! Stolica Małopolski ponownie staje się planem filmowym, tym razem do najnowszej produkcji...
wiecej
 

11 - 08 - 2017
Gala Finałowa Grechuta Festival 2017

Dawid Ogrodnik, Andrzej Lampert, Maciej Miecznikowski oraz Łukasz Jemioła – czterech wspaniałych wokalistów...
wiecej
 

11 - 08 - 2017
Konieczny Wyspiańskiemu

Mistrz mistrzowi. Artysta artyście. Konieczny Wyspiańskiemu. Wybitny kompozytor zafascynowany artystą totalnym, przelewa...
wiecej
 

11 - 08 - 2017
Już za tydzień Kraków Live Festival 2017

Przygotowania do tegorocznej edycji festiwalu już na ostatniej prostej! Po ogłoszeniu wszystkich artystów i...
wiecej
 

10 - 08 - 2017
Festiwal Non-Fiction już za dwa tygodnie w Krakowie

W dniach 25–27 sierpnia odbędzie się druga edycja festiwalu NON-FICTION. Znamy już cały program wydarzenia,...
wiecej
 
Autoremo
Bukovina Resort
Magiczny Kraków
Elektrociepłownia Kraków - Mecenas KBF
Freshmail
Nastaw się na kulturę
 

Obserwuj nas na:

facebook instagram twitter youTube Pinterest