Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kluczowe imprezy / Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
 
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. Festiwal wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie, również ze względu na różnorodną i liczną publiczność.

Gwiazdy muzyki filmowej

FMF to ważne spotkanie branżowe, a zarazem miejsce światowych i polskich premier wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów i kompozytorów światowego formatu. Na festiwalu gościli m.in. zdobywcy Oscara: Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan AP Kaczmarek, wybitni kompozytorzy Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Michał Lorenc, Wojciech Kilar, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra, reżyserzy: Tom Tykwer, Julie Taymor, Tomas Alfredson. Festiwal słynie przede wszystkim z produkcji symultanicznych tzw. film live in concert prezentujących wielkie produkcje filmowe z muzyką wykonywaną na żywo przez wielkie składy orkiestrowe, a także z ekskluzywnych gali muzyki filmowej gromadzących największe osobowości świata wielkiego ekranu.

Ponieważ Festiwal Muzyki Filmowej budzi również ogromne zainteresowanie w środowisku filmowym i przyciąga do stolicy Małopolski współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników kina i sztuki filmowej – istotnym założeniem jest traktowanie imprezy jako wielkoformatowego wydarzenia przyczyniającego się do wspierania działań związanych z Regionalnym Funduszem Filmowym, z promocją lokalnej infrastruktury i zespołów muzycznych na międzynarodowym rynku kinematograficznym.

Forum Audiowizualne


Festiwal stał się naturalnym miejscem współpracy dla przedstawicieli szeroko pojętej branży filmowej. Przy festiwalu postało tzw. Forum Audiowizualneprofesjonalna platforma edukacyjna dla młodych kompozytorów, którzy zamierzają budować swoją karierę na międzynarodowym rynku usług filmowych. Pod okiem wybitnych specjalistów i ekspertów z Hollywood młodzi kompozytorzy uczą się tajników kompletnego procesu tworzenia ścieżki dźwiękowej na wszystkich etapach jej powstawania, a także zgłębiają zagadnienia związane ze specyfiką muzyki funkcjonalnej w odniesieniu do zasad rynku audiowizualnego i globalnego przemysłu filmowego. Na Forum Audiowizualne składają się tzw. Master Classes, ale także panele dyskusyjne i spotkania z uznanymi kompozytorami.

Young Talent Award

Festiwal organizuje międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów rywalizujących o statuetkę Young Talent Award oraz o prawo wykonania zwycięskiej suity podczas prestiżowej gali finałowej. To jedyny taki konkurs na świecie, w którym zwycięskie dzieło debiutanta ma szansę zabrzmieć obok dzieł nagradzanych kompozytorów i wielotysięcznej publiczności w wykonaniu pełnej orkiestry symfonicznej.

alterFMF

FMF prezentuje nie tylko najważniejsze soundtracki europejskiego, azjatyckiego i hollywoodzkiego kina, ale także z ciekawością eksploruje muzykę do gier video, animacji, seriali – dostrzegając istotny wzrost znaczenia tych sektorów audiowizualnych, ale także ważny nurt alternatywnego kina i niszowej muzyki różnych gatunków: od improwizującego jazzu, przez hip-hop, ambient, world music i szeroko rozumianą elektronikę.

FMF4kids

Włączając najmłodszych odbiorców kultury, FMF konsekwentnie rozwija linię programową dedykowaną dzieciom i młodzieży. We współpracy z wydawcami powstają specjalne aranżacje muzyki filmowej na orkiestry młodzieżowe, a w 2014 r. zainaugurowana została FMF Youth Orchestra złożona z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych wykonujących najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej. W ramach nurtu FMF4kids odbywają się również warsztaty dla dzieci, poranki filmowe i koncerty z muzyką do kultowych bajek.

FMF Responsible/EKO FMF


Od samego początku FMF podkreśla społeczną odpowiedzialność za sprawy ekologii, prowadzi akcje charytatywne z UNICEF i hospicjami Krakowa, wspomaga uczestnictwo w kulturze osób niepełnosprawnych. Wspólnie z Fundacją 7 Zmysł organizujemy audiodeskrypcję dla osób niedowidzących i niewidomych. Dbamy o to by festiwal był dostępny dla wszystkich, w tym także dla grup defaworyzowanych. Służą temu m.in. niskie ceny biletów, czy program dostosowany do różnych zainteresowań i grup wiekowych.

Dzięki współpracy z lokalnymi szkołami już od najmłodszych lat komunikujemy naszym najmłodszym odbiorcom o potrzebie harmonijnego współistnienia człowieka z naturą, kreujemy świadomość ekologiczną u dzieci i modę na jej manifestowanie.  

Festiwal programuje zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Dyrektorem Artystycznym FMF jest Robert Piaskowski.
     www.fmf.fm


10. edycja festiwalu - 2017 r. 9. edycja festiwalu - 2016 r. 8. edycja festiwalu - 2015 r.


7. edycja festiwalu - 2014 r. 6. edycja festiwalu - 2013 r. 5. edycja festiwalu - 2012 r.


4. edycja festiwalu - 2011 r. 3. edycja festiwalu - 2010 r. 2. edycja festiwalu - 2009 r.


1. edycja festiwalu - 2008 r.
youTube Twitter Blip
Flickr Facebook
 
 
RSS
 

11 - 12 - 2018
PREMIERA: Niebyt i inne historie kryminalne

Premiera zbioru opowiadań Niebyt i inne historie kryminalne powstałego w ramach pisarskich warsztatów kryminalnych...
wiecej
 

03 - 12 - 2018
Zimowe Dzień Dobry ICE Kraków!

Jedenasta odsłona Dzień Dobry ICE Kraków już 15 grudnia od godz. 10.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków!
wiecej
 

30 - 11 - 2018
Wokół Szopki – spacerem po Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad...
wiecej
 

29 - 11 - 2018
MÚM na żywo do filmu niemego LUDZIE W NIEDZIELĘ

Festiwal Filmu Niemego i Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie po raz pierwszy łączą siły i zapraszają na pokaz filmu...
wiecej
 

29 - 11 - 2018
Krakowskie szopki na liście UNESCO

Tradycja budowy krakowskich szopek trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
wiecej
 
Autoremo
Bukovina Resort
Magiczny Kraków
Freshmail
Nastaw się na kulturę
 

Obserwuj nas na:

facebook instagram twitter youTube Pinterest