Krakowskie Biuro Festiwalowe
Co robimy / Edukacja
 
Edukacja
Edukacja

Edukacja kulturalna mieszkańców Krakowa oraz aktywizacja osób starszych w obszarze kultury to działalność, do której Krakowskie Biuro Festiwalowe przykłada szczególną uwagę. W związku z odpowiedzialnością, jaka ciąży na miejskich instytucjach w sferze edukacji, a zwłaszcza tych poświęconych kształtowaniu życia kulturalnego mieszkańców, dokładamy wszelkich starań, aby wydarzenia przez nas organizowane, poza rozrywką, posiadały również walory edukacyjne. Owocem tej postawy są liczne działania i programy rozwijające umiejętności oraz świadomość i ekspresję kulturalną mieszkańców Krakowa oraz turystów odwiedzających miasto, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Biuro wspiera i promuje wartościowe akcje skierowane do młodych krakowian. Kompendium wiedzy o tego typu wydarzeniach stanowi dział Kids in Kraków w wydawanym przez KBF darmowym miesięczniku kulturalnym Karnet. Bieżące informacje na temat oferty edukacyjno-kulturalnej miasta tworzonej z myślą o dzieciach dostępne są również na stronie internetowej miesięcznika i fanpage’u Kids in Kraków na Facebooku. Projekt jest swoistym pomostem pomiędzy organizatorami, a mieszkańcami Krakowa, zapewniającym szeroką promocję imprez, które nie tylko bawią, ale także uczą. Sekcja Miejsca przyjazne maluchom jest otwartą bazą lokalizacji, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wybrednych rodziców. Pod szyldem projektu działają również kąciki rozrywkowo-edukacyjne w wybranych punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków. Zapewniają one najmłodszym swobodny dostęp zarówno do nauki, jak i rozrywki. Poza licznymi atrakcjami dla dzieci, znaleźć w nich można darmowe książeczki edukacyjne pełne zagadek, kolorowanek i łamigłówek. Kids in Kraków to projekt, który nieustannie się rozwija i zrzesza coraz większą liczbę partnerów, którzy każdego dnia dbają o rozwój kulturalny i intelektualny dzieci, w przystępnej i ciekawej formie.

Krakowskie Biuro Festiwalowe jest organizatorem największych festiwali o skali międzynarodowej oraz widowisk skupiających wielotysięczną publiczność. Zdecydowana większość imprez tworzonych przez KBF posiada ofertę skierowaną do najmłodszych uczestników. Nie bez znaczenia jest także popularyzacja kultury wśród dzieci i młodzieży poprzez tworzenie warunków zachęcających do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Krakowskie Biuro Festiwalowe umożliwia bezpłatne uczestnictwo w najważniejszych wydarzeniach przez nie organizowanych dla dzieci do 10 lat, a także bilety zniżkowe dla osób posiadających Krakowską Kartę Rodzinną 3+.

Mając na uwadze potrzebę wyjścia naprzeciw potrzebom osób starszych, KBF oferuje seniorom wstęp na dużą część wydarzeń na podstawie biletów ulgowych, a także specjalne oferty urozmaicające uczestnictwo w imprezach. Jedną z nich jest projekt Próby otwarte dla seniorów w ramach festiwalu Misteria Paschalia - jednego z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej. Dzięki akcji osoby w wieku emerytalnym mogły uczestniczyć w zamkniętych próbach artystów występujących podczas festiwalowych koncertów, co pozwoliło na poznanie kuluarów pracy muzyków. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem seniorów, co stanowi istotny impuls do rozwoju tego typu działalności przy okazji kolejnych wydarzeń.

Nie bez znaczenia są także działania skierowane do młodych fanów muzyki poważnej. Specjalnie dla nich KBF przygotowało programy Opera Rara 4 Kids i Opera Rara 4 Students, które towarzyszyły koncertom z cyklu Opera Rara w latach ubiegłych. Pierwszy z nich to zajęcia edukacyjne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach, promujące muzykę dawną w gronie najmłodszych mieszkańców Krakowa. Spotkania, oprowadzania po salach teatru oraz możliwość wejścia na scenę i za kulisy to tylko niektóre atrakcje jakie czekały na uczestników. Program w przystępny sposób zapoznawał z muzyką poważną, działalnością muzyków oraz najpiękniejszymi ariami i recytatywami. Dla nieco starszych uczestników Biuro stworzyło akcję Opera Rara 4 Students, która adresowana była przede wszystkim do studentów akademii muzycznych. Dzięki programowi mieli oni okazję uczestniczyć w wyjątkowych wykładach i próbach prowadzonych przez najwybitniejszych dyrygentów, a także poznać tajniki warsztatu mistrzów barokowej opery. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom uczestników obu programów, Biuro planuje wznowić ich organizację przy okazji kolejnych odsłon cyklu Opera Rara. Opera Rara 4 Kids i Opera Rara 4 Students zostaną wzbogacone o kolejne atrakcje, które uczynią oba programy jeszcze bardziej ciekawym i wartościowym przeżyciem dla młodych melomanów.

Krakowskie Biuro Festiwalowe dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zaufaniu i współpracy z najwybitniejszymi ekspertami branży filmowej z Europy i całego świata organizuje FMF Master Classess. Wydarzenie skierowane jest do młodych twórców planujących karierę na międzynarodowym rynku usług muzycznych i filmowych. Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Zajęcia dają dostęp do wiedzy i wieloletniego doświadczenia zaproszonych ekspertów, a w szczególności pozwalają poznać specyfikę branży muzycznej. Działalność KBF w tej sferze skupia się nie tylko na edukacji, ale także na aktywizacji młodych twórców oraz rozwoju ich umiejętności. Niepowtarzalną szansę zaprezentowania swoich talentów dają liczne konkursy, dzięki którym początkujący artyści odnoszą pierwsze sukcesy, niezwykle motywujące do dalszego działania. Konkurs Young Talent Award skupia młodych kompozytorów muzyki filmowej. Jego laureaci mają szansę zaprezentować owoc swojej pracy festiwalowej publiczności oraz przedstawicielom branży filmowej z kraju i zagranicy. Aktywizacja środowisk młodych kompozytorów oraz promocja ich twórczości, spotyka się z ciepłym przyjęciem nie tylko muzyków, ale także uczestników festiwalu, doceniających i wspierających rozwój nowego pokolenia kompozytorów. Festiwal Muzyki Filmowej to także atrakcje dla najmłodszych melomanów i ich rodziców. Liczne warsztaty w ramach pasma FMF 4 Kids wprowadzają dzieci w świat muzyki filmowej, kształtując ich zainteresowania oraz wrażliwość.

Młodych adeptów sztuki filmowej wspiera także Krakow Film Commission działające w strukturach Biura. KFC aktywnie uczestniczy w licznych programach edukacyjnych poświęconych branży filmowej, m.in. Film Spring Open - warsztaty filmowe Sławomira Idziaka, Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa czy warsztaty filmowe towarzyszące Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu. Ponadto współorganizuje warsztaty Script&Pitch i AdaptLab (z Torino Film Lab), a także Warsztaty Filmowe MAIA oraz branżowe konferencje międzynarodowe.

Profesjonalna i wyspecjalizowana kadra jest fundamentem rozwoju instytucji. Dzięki stałej współpracy z krakowskimi uczelniami, w szczególności Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym, młodzież akademicka może korzystać z doświadczenia i umiejętności pracowników Biura, a także poznać specyfikę pracy przy tworzeniu kulturalnej oferty miasta i organizacji wydarzeń o randze międzynarodowej. Krakowskie Biuro Festiwalowe daje również możliwość praktycznego nabywania umiejętności poprzez bezpośredni udział w organizowanych przez siebie przedsięwzięciach dzięki programom praktyk, staży i wolontariatu, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, także za granicą. W ostatnim czasie Biuro gościło Sky Sum – menedżerkę kultury z Hong Kongu odbywającą staż w ramach programu Fellowships for Arts Management Experience (FAME) organizowanego przez Hong Kong Arts Administrators Association. Wszystkie te działania prowadzą do wzajemnej wymiany doświadczeń i charakteryzują się obopólną korzyścią, zarówno dla Biura, jak i jego gości.

Niemały wysiłek Krakowskiego Biura Festiwalowego koncentruje się także na edukacji ekologicznej. Instytucja aktywnie promuje inicjatywy proekologiczne, wzbogacając o nie organizowane przez siebie wydarzenia. Dzięki licznym spotkaniom, warsztatom i konkursom, co roku powiększamy grono osób, dla których los środowiska nie jest obojętny. 

Rola edukacyjna Krakowskiego Biura Festiwalowego to w dużej mierze promocja literatury i czytelnictwa. Kraków, ze względu na swoją literacką tożsamość oraz przynależność do prestiżowej grupy Miast Literatury UNESCO jest szczególnym miejscem na książkowej mapie świata. Podkreślają to festiwale literackie mające tutaj miejsce, w tym Festiwal Conrada - największe polskie święto literatury corocznie odbywające się pod Wawelem. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty i spotkania tematyczne skierowane do seniorów, pozwalające szlifować umiejętności pisarskie pod okiem ekspertów, a także zajęcia dla najmłodszych przy pomocy zabawy wprowadzające dzieci w świat literatury.

Wyjątkową okazją do poznania staropolskich zwyczajów, zajęć, i rzemiosła jest uczestnictwo w Jarmarku Świętojańskim organizowanym u stóp Wzgórza Wawelskiego na kilka dni przez nocą świętojańską. Wydarzenie obfituje w liczne ścieżki edukacyjne, scenki i warsztaty przybliżające tradycje dawnego Krakowa. Wśród atrakcji czekających na dzieci i ich rodziców są zajęcia z tańca dworskiego, plecenia wianków, składania ukłonu dworskiego, tkania, pieczenia podpłomyka, pisania gęsim piórem, zdobienia papieru, nawlekania korali, haftowania czy fechtunku, zakładania zbroi i strzelania z łuku, a także zagadki i gry terenowe. Całość stanowi świetną okazję do zaprezentowania dzieciom historii w twórczym i interesującym wydaniu, poza salą lekcyjną.

Krakowskie Biuro Festiwalowe dokłada wszelkich starań, aby oferta kulturalna miasta obfitowała w walory edukacyjne skierowane do jak najszerszej grupy mieszkańców. Tworzy, wspiera i promuje działania o charakterze edukacyjnym, a także wzbogaca o nie organizowane przez siebie wydarzenia. Mając na uwadze zainteresowanie krakowian i ciepłe przyjęcie tego typu inicjatyw, KBF będzie nieustannie je rozwijał i dbał o ich atrakcyjność. Kontakt z kulturą od najmłodszych lat bezpośrednio wpływa na kształtowanie się osobowości i wrażliwości człowieka, stąd niezmiernie ważne jest ułatwienie dostępu do tego typu wydarzeń. Dotarcie z kulturą do osób młodych oraz grona seniorów jest jednym ze sztandarowych zadań miejskich instytucji kultury. Krakowskie Biuro Festiwalowe kładzie szczególny nacisk na rozwój miejskiej oferty kulturalnej i wzbogacenie jej o walory edukacyjne, co przekłada się na rosnący udział mieszkańców Krakowa w życiu kulturalnym miasta oraz ich zadowolenie z miejsca zamieszkania.fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl


fot. Tomasz Wiech fot. Wojciech Wandzel fot. Tomasz Wiech


fot. Tomasz Wiech fot. Tomasz Wiech fot. Tomasz Wiech


youTube Twitter Blip
Flickr Facebook
 
 
RSS
 

10 - 09 - 2019
Kultura dla seniorów na 3. Targach Seniora

Spektakle, prelekcje, warsztaty, ale również bezpłatne badania i atrakcyjne konkursy - już 27 i 28 września w hali...
wiecej
 

02 - 09 - 2019
Krakowski Salon Sztuki ogłasza uczestników edycji 2019

Kolejny raz zainteresowanie udziałem w Salonie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – także w tym roku swoje prace...
wiecej
 

02 - 09 - 2019
Richard Mosse – PRZYBYWAJĄCY / INCOMING

Jak być empatycznym? Jak wyobrażać sobie życie drugiego człowieka? Dlaczego jest to tak ważne w obliczu kryzysu...
wiecej
 

22 - 08 - 2019
Specjalna ukraińska edycja Pikniku Krakowskiego

Weekendowe piknikowanie w różnych parkach Krakowa to już letnia tradycja, a wszystko za sprawą Pikników...
wiecej
 

19 - 08 - 2019
Festiwal Lata z Radiem 2019

Kilkudziesięciu wykonawców, 16 koncertów, muzyczne premiery – to będzie prawdziwie wielki finał...
wiecej
 
Autoremo
Bukovina Resort
Magiczny Kraków
Freshmail
Nastaw się na kulturę
 

Obserwuj nas na:

facebook instagram twitter youTube Linkedin