Krakowskie Biuro Festiwalowe
/ KBF w mediach
 
KBF w mediach
KBF - jedyne takie w Polsce

KBF - jedyne takie w Polsce
KBF - jedyne takie w Polsce

"Żadne miasto w Polsce nie ma tak sprawnie działającej maszyny organizacyjno-promocyjnej, dla której przygotowanie kilkunastu dużych festiwali rocznie to zaledwie ułamek działalności."

Ryszard Kozik, Gazeta Wyborcza, 10-01-2014

Zakochani w muzyce filmowej

Zakochani w muzyce filmowej
Zakochani w muzyce filmowej

"Idealnie skrojony program, światowi goście i rozgłos, a na koncertach tłumy. Organizatorzy 6. Festiwalu Muzyki Filmowej mogą zacierać ręce. Chwilowa moda czy stały trend? Kiedy dwa lata temu pisałem o Festiwalu Muzyki Filmowej, moje odczucia były ambiwalentne. Zastanawiałem się, czy wystarczy pomysłów i czy festiwal nie stanie się wyłącznie masową imprezą o ludycznym charakterze. Miło dziś patrzeć, jaką ewolucję przeszedł od tego czasu. Bez krzty przesady można stwierdzić, że festiwal należy do najważniejszych miejsc na muzyczno-filmowej mapie świata. I ma przed sobą świetlaną przyszłość."

Mateusz Borkowski, Gazeta Wyborcza, 02-10-2013

Misteria promują polską kulturę

Misteria promują polską kulturę
Misteria promują polską kulturę

"Festiwal raz jeszcze dowiódł, jakie bogactwo muzyczne i duchowe tkwi w dziełach dawnych epok. Wykazał także, jak bardzo nauczyliśmy się je rozumieć i cenić. Roli, jaką Misteria Paschalia odgrywają w szeroko pojętej popularyzacji dawnej muzyki, nie sposób przecenić. Krakowski festiwal ma też niebagatelny wpływ na rozwój polskiego historycznego wykonawstwa. (…) Promocyjne działanie festiwalu wobec polskiej kultury muzycznej zasługuje na wielkie pochwały."

Anna Woźniakowska, Dziennik Polski, 08-04-2013

Muzyka dawna nie istnieje

Muzyka dawna nie istnieje
Muzyka dawna nie istnieje

"Pod względem interpretacyjnym Misteria Paschalia stały się luksusowym festiwalem muzyki dawnej, na który zaczęły przyjeżdżać najlepsze europejskie zespoły specjalizujące się w tej dziedzinie. (…) Te najważniejsze koncerty już przed rozpoczęciem festiwalu są wyprzedane. W grę zaczął wchodzić także pozytywny snobizm. W ciągu kilku lat powstała marka, która przyciąga melomanów z całego kraju i jednocześnie promuje miasto. Wcześniej nie mieliśmy festiwalu o europejskiej randze."

Jacek Hawryluk, Gazeta Wyborcza, 25-03-2013

Kraków światową stolicą muzyki

Kraków światową stolicą muzyki
Kraków światową stolicą muzyki

"W Krakowie rozpoczyna się festiwal „Misteria Paschalia”. Takiego nagromadzenia największych sław muzyki dawnej nie znajdziemy przez najbliższy tydzień w żadnym innym miejscu świata. (...) W ciągu dziesięciu lat „Misteria Paschalia" stały się jednym z najlepszych na świecie festiwali muzyki dawnej. Z Krakowem związali się najwybitniejsi wykonawcy, czego dowodem są również tegoroczne koncerty."

Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, 25-03-2013

Murale zmieniają ulice miasta w wielkie galerie

Murale zmieniają ulice miasta w wielkie galerie
Murale zmieniają ulice miasta w wielkie galerie

"Kraków był jednym z pierwszych miast, gdzie powstał monumentalny mural – mowa o stworzonym w 2008 roku malowidle Silva Rerum przy ul. Powstańców Śląskich. Potem jednak niewiele się działo. Gdy w Londynie trwało naścienne malowanie, nasza sztuka nadal tkwiła w czterech ścianach klasycznych galerii. To podejście zmienił w Krakowie Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom, organizowany od kilku lat przez Krakowskie Biuro Festiwalowe."

Rafał Stanowski, Dziennik Polski, 9-10 marca 2013


Wpisz do kalendarza

Wpisz do kalendarza
Wpisz do kalendarza

"Są książki, z których posiadania jesteśmy dumni i takie, do których nigdy nie zajrzeliśmy. Można im podarować drugie życie. W Pawilonie Wyspiańskiego startuje kolejna bezpłatna wymiana książek."

Joanna Miecugow, Twój Styl, marzec 2013

Podsumowanie roku 2012 - Muzyka - Od Ariadny do Pendereckiego

Podsumowanie roku 2012 - Muzyka - Od Ariadny do Pendereckiego
Podsumowanie roku 2012 - Muzyka - Od Ariadny do Pendereckiego

"Choć miniony 2012 był rokiem kryzysowym pod względem ekonomicznym, wcale nie dało się tego odczuć w prezentacjach muzyki klasycznej. Odbyło się wiele imprez. Oto te, które warto przypomnieć. (...)
2. Festiwal Sacrum Profanum
Festiwal w całości poświęcony polskiej muzyce. Świetny koncert finałowy "Polish Icons", gdzie na warsztat didżeje wzięli utwory Pendereckiego, Góreckiego, Lutosławskiego i Kilara.
8. Festiwal Misteria Paschalia
Wiele interesujących koncertów. Najciekawszy okazał się projekt Jordi Savalla i jego muzyków poświęcony utworom dynastii Borgia.
9. Festiwal Muzyki Filmowej
Trzy różnorodne koncerty, wśród nich gala urodzinowa Wojciecha Kilara, która była naprawdę niezwykła. Zabrzmiała na żywo muzyka filmowa Jubilata (wykonanie NOSPR, dyr. Jose Maria Florencio, Chór PR), ilustrowana fragmentami filmów. "

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, Dziennik Polski, 14-01-2013

12 miesięcy czytania

12 miesięcy czytania
12 miesięcy czytania

"Przez cały rok w Krakowie odbyło się mnóstwo spotkań literackich małych i dużych. Były wśród nich kameralne wieczory autorskie, druga noc Poezji, cieszące się coraz większym zainteresowaniem Drugie Życie książki, akcje Strefy Wolnego Czytania, a także jedno wielkie wydarzenie. Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada była bez wątpienia najbardziej udana ze wszystkich dotychczasowych. Stało się tak głównie za sprawą obecności Orhana Pamuka. – Nobel to naprawdę fajna sprawa, polecam każdemu – mówił w Krakowie turecki noblista. Mimo opinii chłodnego intelektualisty o trudnym charakterze Pamuk podczas wizyty pod Wawelem pokazał się jako sympatyczny i otwarty człowiek. Gośćmi festiwalu byli też między innymi Peter Esterhazy i Alain Mabanckou. Równolegle odbyły się udane jak zawsze Targii Książki, które znów odwiedziło grubo ponad 30 tys. czytelników. W tym czasie do Krakowa przybyli także reprezentanci Miast i Regionów Literatury UNESCO, o który to tytuł Kraków stara się już od trzech lat."

Małgorzata I. Niemczyńska, Gazeta Wyborcza, 11-01-2013

TOPy i WTOPy 2012

TOPy i WTOPy 2012
TOPy i WTOPy 2012

Rafał Stanowski o FMF - Festiwalu Muzyki Filmowej: "Miało go nie być, na szczęście się odbył i okazał się najlepszy w historii."

Rafał Stanowski o Grolsch Art Boom Festival: "Sztuka ulicy elektryzuje nie tylko koneserów, ale przede wszystkim dociera do mas. W Krakowie powstaje coraz więcej murali, co jest w dużej mierze zasługą ArtBoom Festivalu. Ale nie tylko - całe miasto otwiera się na street art, włącznie z miejscami, takimi jak Galeria Krakowska. To, czego brakuje najbardziej, to oddolnych, spontanicznych akcji artystów. Street art musi żyć!"

Marcin Wilk o Festiwalu Conrada: "Wygląda jak pro domo sua. Bo literatura. Ale przecież Conrad to też teatr, film, muzyka, sztuki wizualne. Oraz, co najważniejsze, zaangażowana publiczność. Pałac pod Baranami wypełniony słuchającymi czytelnikami to rzadkość. A w tym roku to się tam zdarzyło."

Urszula Wolak o Sacrum Profanum: "Szczególnie za koncert finałowy z udziałem Sigur Rós. Za sprawą hipnotycznej muzyki Islandczyków publiczność przeniosła się z industrialnej hali Arcelor Mittal w zupełnie inny wymiar estetycznych doznań. Przyczynił się do tego charyzmatyczny lider zespołu - śpiewający falsetem Jónsi, który jak na mistrza ceremonii przystało, z wyczuciem stopniował muzyczne napięcie. Brawa dla organizatorów Sacrum Profanum, że konsekwentnie idą pod prąd, wbrew obowiązującym modom i udowadniają, ze siłą dobrej muzyki jest prawdziwa sztuka, która wcale nie musi trafiać do mas. Występ Sigur Rós uważam nie tylko za najważniejsze wydarzenie 2012 roku w Krakowie, ale i w Polsce."

Łukasz Gazur o Festiwalu Boska Komedia: "Festiwal, na który czekał Kraków. W jednym miejscu można zobaczyć najważniejsze wydarzenia danego sezonu w polskim teatrze. Spektakle Warlikowskiego, Jarzyny, Kleczewskiej, Lupy, Zadary jeden po drugim. I międzynarodowe jury , patrzące na świeżo, bez nadwiślańskich koneksji. Brawo!"

Rafał Stanowski o Festiwalu Off Plus Camera: "Najmłodszy z krakowskich festiwali filmowych bez pytania o pozwolenie sięga po gorące nazwiska międzynarodowego kina. W tym roku Kraków odwiedzili Luc Besson i Roland Joffe. Gwiazd nie było może tak wiele, jak rok wcześniej, ale za to mogliśmy obejrzeć zestaw mocnych filmów z całego świata. Festiwal na duży plus."
 
Paweł Gzyl o Selector Festival: "Ten festiwal pokazywał nam, że nowoczesną elektronikę można prezentować na żywo w atrakcyjnej formie. Dowodem na to były choćby koncerty Chase & Status, Buraka Som Sistema, Niki & The Dove czy Mike Snow. Dzięki temu młodzi ludzie mogli się naocznie przekonać, że techno, house czy dubstep to równie ekscytujące gatunki co pop czy rock. To był festiwal z wielkim pałerem."

Dziennik Polski Magnes,  20-12-2012

Afisz. Wydarzenia kulturalne 2012

Afisz. Wydarzenia kulturalne 2012
Afisz. Wydarzenia kulturalne 2012

Muzyka: "Jubileuszowe 10 Sacrum Profanum poświęcone młodym kompozytorom polskim: sylwetki sześciorga twórców i na zakończenie efektowny koncert Polish Icons, na którym didżeje interpretowali muzykę Pendereckiego, Lutosławskiego, Góreckiego i Kilara." (...) "Festiwale muzyki dawnej (Misteria Paschalia i ActusHumanus), projektowane przez Filipa Berkowicza mają swój specyficzny styl."

Sztuka: (o Grolsch ArtBoom Festivalu): "Trzyma wysoki poziom krajowy. "

Film: (o Obławie) "Wojna pokazana jak nigdy dotychczas w polskim filmie. W głównej roli partyzant wykonujący egzekucje. Rzadki u nas przykład kina perfekcyjnego, od oryginalnego scenariusza poczynając, na precyzyjnym montażu kończąc."

Dorota Szwarcman, Piotr Sarzyński, Zdzisław Pietrasik, Polityka, 18-12-2012

100 przebojów 2012

100 przebojów 2012
100 przebojów 2012

"Już nie tylko tzw. melomani słuchają muzyki barokowej. Wybitne festiwale Misteria Paschalia i Opera Rara, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Muzyka w Raju w Paradyżu, nowy Actus Humanus w Gdańsku czy warszawski Mazowia Goes Baroque ściągają tłumy. Biletów nie ma, po koncertach dyskutuje się na Facebooku, nie wypada nie wiedzieć, kto to Philippe Jaroussky. Amok."

Twój Styl

Biuro Festiwalowe - dla kultury?

Biuro Festiwalowe - dla kultury?
Biuro Festiwalowe - dla kultury?

"Poznań wzorem Krakowa chce utworzyć Biuro Festiwalowe. Miałoby ono organizować miejskie imprezy. Do tej pory części festiwal i koncertów na zlecenie miasta przygotowują zewnętrzne agencje. Tak jest np. z tegorocznym Sylwestrem miejskim na Placu Wolności. Rzecznik urzędu miasta Paweł Marciniak potwierdza, że trwają prace nad stworzeniem takiej nowej, miejskiej jednostki. - To zrewolucjonizowałoby podejście do miejskich imprez, także miejskiego Sylwestra - mówi."

Radio Merkury, 04-12-2012


Dzięki Conradowi

Dzięki Conradowi
Dzięki Conradowi

"Rozpoczynający się w poniedziałek Conrad Festival 2012 to największa tego typu literacka impreza w Polsce i jedna z największych w Europie. Poważnie? Poważnie! Pomyślany z rozmachem, skierowany do czytającej publiczności – ale znajdą w ofercie imprezy coś dla siebie także miłośnicy filmu, muzyki czy teatru – festiwal rozkłada miasto na łopatki. I pozwala – bez skrępowania – przechadzać się gdziekolwiek bądź po Krakowie z najważniejszym gadżetem analogowego społeczeństwa: książką."

Marcin Wilk, Magnes, Dziennik Polski, 18-10-2012

Polityka zaprasza na Festiwal Conrada

Polityka zaprasza na Festiwal Conrada
Polityka zaprasza na Festiwal Conrada

"Od czterech lat do Krakowa przyjeżdżają najwybitniejsi pisarze polscy i zagraniczni, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, jednej z największych tego typu imprez w Europie. Każdego roku spotykamy się z innej okazji, wybierając inny wątek przewodni. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem Pomyśl: literatura!/Think: Literature!"

Zapraszamy do lektury do całego dodatku.

Polityka, 17-10-2012

youTube Twitter Blip
Flickr Facebook
 
 
RSS
 

21 - 05 - 2020
Baloniarzu, bądź turystą!
Krakowscy baloniarze dołaczają do akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”!
wiecej
 

20 - 05 - 2020
Parada Orfeo&Majnun przełożona
Z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej parada "Orfeo&Majnun" zostaje przełożona na inny termin.
wiecej
 

19 - 05 - 2020
List otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
wiecej
 

18 - 05 - 2020
Wspólny projekt KBF i krakowskich piekarni
Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy Krakowa mogą zasmakować dobrej literatury w zupełnie nowej formie. Uwaga! Projekt...
wiecej
 

14 - 05 - 2020
Partnerstwo dla Muzyki 2.0
Na pomoc dzięki projektowi Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego mogą liczyć m.in. artyści, producenci...
wiecej
1 2 3
 
Autoremo
Bukovina Resort
Magiczny Kraków
Suempol
Freshmail
Nastaw się na kulturę
 

Obserwuj nas na:

facebook instagram twitter youTube Linkedin